Zachęcenie młodego człowieka do czytania to często niełatwe zadanie. Kluczem jest tu dobór odpowiedniej literatury. Dziecko często też powiela wzorce czytelnicze rodziców.
Czytanie dzieciom
Zaszczepienie w dziecku miłości do literatury powinno odbywać się od najmłodszych lat. Maluch, który lubi książki, z dużym prawdopodobieństwem będzie dorosłym także mającym sentyment do literatury. Jak zacząć przygodę dziecka z książkami?
Przede wszystkim, warto już od pierwszych dni życia czytać maluchowi. Nie szkodzi, że nie będzie rozumieć, o czym czytamy. Mogą to być książki dziecięce albo nawet wiadomości z codziennych gazet. Chodzi tu o dwie kwestie. Po pierwsze, pozwalamy się niemowlęciu osłuchać z językiem – słowo pisane różni się przecież od mowy potocznej. Dzięki temu dziecko może w lepszy sposób rozwinąć umiejętności językowe. Po drugie, powoli przyzwyczajamy malucha do rytuału wspólnego czytania, co w następnych latach zaowocuje.
Kiedy dziecko jest już świadome czytanych treści, wykazuje zainteresowanie, warto dopasować literaturę do jego wieku, potrzeb. Wspólne czytanie jest znakomitą okazją do budowania relacji, bliskości z dzieckiem. Najlepiej poświęcić temu codziennie chociaż chwilę, na przykład przed snem. Na początek będą raczej sprawdzać się krótsze historie, na których maluch będzie w stanie skupić uwagę.
Dobre wzorce – czytajmy, żeby nasze dzieci czytały
Zachęcenie dziecka do literatury zaczyna się też od dawania mu dobrych wzorców. Jeśli nasza pociecha widzi, że mama lub tata czytają, chętniej sięga po literaturę – z ciekawości i na zasadzie naśladownictwa. Warto więc uzupełnić domową biblioteczkę o książki dla mężczyzn, które zainteresują tatę, literaturę dla mamy. Dobry wzorzec może także stanowić starsze rodzeństwo. Brat lub siostra lubią na przykład książki dla młodzieży o miłości? Świetnie, zaopatrzmy więc starszą pociechę w literaturę, którą za parę lat pożyczy maluchowi.
Dobrą praktyką jest także zainteresowanie malca różnorodną literaturą, wskazanie mu wielu gatunków, spośród których będzie mógł potem wybierać. Kiedy dojdziemy do momentu nauki czytania nie musimy przecież uczyć dziecka tylko na książkach dla najmłodszych. Dobrze sprawdzą się tu albumy z pięknymi fotografiami czy nawet książki kucharskie, z których wybierzemy przepis do wspólnej realizacji. Wszystkie chwyty dozwolone!
Jak wybrać odpowiednią książkę dla dziecka?
Zachęcając dziecko do czytania warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad doborem odpowiedniej literatury. Zupełnie inne będą na przykład książki dla 9-latki czy książki dla 9-latka a pozycje dla przedszkolaka. Innymi książkami możemy też zachęcić nieczytającego nastolatka. Warto przejrzeć ofertę księgarni, sprawdzić portale takie jak Allegro, gdzie można kupić najróżniejszą literaturę, poczytać recenzje.
Po pierwsze, powinniśmy literaturę dobierać do wieku. Pozycje zbyt trudne, zbyt ambitne dla danej grupy wiekowej mogą znudzić dziecko, sprawić, że czytanie stanie się męką. Po drugie, zanim damy jakąś książkę dziecku, sprawdźmy o czym ona jest, jakie niesie ze sobą przesłanie, wartości. Oczywiście w dziecięcej bibliotece powinno być też miejsce na lekkie „czytadła”, niech będą one jednak napisane dobrym językiem.
Jeśli chodzi o nastolatka, wiadomo, że nie wybierzemy dla niego lektur. Możemy jednak coś podsunąć, zaproponować. Warto rozwijać czytelniczy gust naszego dziecka, proponować mu zarówno klasykę, jak i nowości wydawnicze. Od czasu do czasu porwijmy się sami na jakąś pozycję z zakresu literatury młodzieżowej – będzie to okazja do wymiany poglądów, dyskusji z młodym czytelnikiem. Przy okazji będziemy mieć znakomity wgląd w to, co czyta młodzież.
Zachęcenie dziecka do literatury przyniesie jego rozwojowi same korzyści. Warto więc wychować zapalonego czytelnika.